Uchwała Nr 192/XXVIII/09
Rady Miejskiej w Żurominie
z dnia 19 lutego 2009r.
w sprawie Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Żuromin na 2009 rok.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 10 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2005 r., Nr 179, poz. 1485 z późn. zm.)
uchwala się , co następuje:
§ 1.
PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII DLA GMINY I MIASTA ŻUROMIN na rok 2009
1. Wstęp
Narkotyki i narkomania są problemem społecznym, który stanowi wyzwanie cywilizacyjne o zasięgu globalnym. Używanie narkotyków jest nielegalne i często ukrywane, dlatego też trudno jest ocenić rozmiar występowania tego zjawiska oraz związanych z nim niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Pomimo tych trudności oczywiste jest, że narkotyki są przyczyną istotnego obciążenia chorobami, a ich konsumpcja rośnie w wielu krajach, w tym również w Polsce.
Duże rozpowszechnienie używania środków psychoaktywnych ma wielowymiarowe przyczyny, a szkody z tym związane obserwowane są w różnych sferach życia społecznego. Stąd wywodzi się postulat, aby działania zapobiegawcze miały charakter zróżnicowanego podejścia pomiędzy działaniami na rzecz ograniczenia popytu i ograniczenia podaży.
Program Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Żurominna na rok 2009 opracowany został zgodnie z treścią ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz założeniami Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2006- 2010.
Głównym celem programu jest ograniczenie używania narkotyków oraz związanych z tym problemów. Ponadto bardzo ważnym celem programu jest stworzenie lokalnego systemu działań profilaktycznych adekwatnych do istniejącej na terenie gminy skali potencjalnego zagrożenia narkomanią. Zadania ujęte w programie skoncentrowane są na zainicjowaniu długofalowego procesu edukacji społecznej polegającego na systematycznym i rzetelnym dostarczaniu fachowej wiedzy wszystkim podmiotom zainteresowanym na temat zagrożeń związanych z narkomanią i uwrażliwienia na wczesne oznaki uzależnienia oraz informowanie o dostępnych formach pomocy. Ponadto zadania zawarte w programie koncentrują się na rozwijaniu i popieraniu działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej oraz terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem. Ważnymi zadaniami ujętymi w programie są więc:
– promocja zdrowego stylu życia wolnego od narkotyków,
– wypracowanie wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych racjonalnych postaw wobec narkotyków,
– wspieranie szkół i innych instytucji społecznych, pozarządowych we wdrażaniu właściwych wzorców oraz popularyzacji zdrowego stylu życia.
W realizacji powyższych zadań mogą uczestniczyć w szczególności szkoły, policja i inne instytucje społeczne, pozarządowe, młodzieżowe, służby zdrowia oraz sportowe a także kościoły i inne związki wyznaniowe i grupy samopomocowe.
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z dnia 19 września 2005 r. Nr 179 poz. 1485 z późn. zm.), w art. 10 stanowi, że:
ust. 1.Przeciwdziałanie narkomanii należy do zadań własnych gminy, obejmujących:
1) zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem;
2) udzielanie rodzinom, w których występują problemy narkomanii, pomocy psychospołecznej i prawnej;
3) prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych dla uczniów, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych;
4) wspomaganie działań instytucji, organizacji pozarządowych i osób fizycznych, służących rozwiązywaniu problemów narkomanii;
5) pomoc społeczną osobom uzależnionym i rodzinom osób uzależnionych dotkniętym ubóstwem i wykluczeniem społecznym i integrowanie ze środowiskiem lokalnym tych osób z wykorzystaniem pracy socjalnej i kontraktu socjalnego.
2. Realizatorzy programu.
1. Wydział Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu i Spraw Socjalnych Urzędu Gminy i Miasta Żuromin.
- Ośrodek Pomocy Rodzinie i Uzależnień;
- Punkt Konsultacyjno – Informacyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin oraz dla ofiar i sprawców przemocy w rodzinie;
- świetlica o charakterze profilaktycznym i socjoterapeutycznym w Żurominie
- Grupa Wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych.
2. Miejsko – Gminna Komisja rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żurominie.
3. Dyrektorzy szkół oraz realizatorzy programów profilaktycznych wśród dzieci i młodzieży oraz rodziców na terenie placówek oświatowych w mieście i gminie.
- Instytucje państwowe i inne organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem narkomanii.
Instytucje współpracujące z realizatorami programu.
- Zespół Koordynacyjny ds. Przeciwdziałania Narkomanii w Powiecie Żuromińskim.
- Powiatowa Komenda Policji w Żurominie.
- Straż Miejska w Żurominie.
- Parafia -Kościół
5. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Żurominie.
- Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie.
- Żuromińskie Centrum Kultury.
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie.
- CARITAS w Żurominie.
- Oddział Dzienny Psychiatryczny i Uzależnień od Alkoholu oraz Poradnia Zdrowia Psychicznego.
- Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii na terenie kraju.
- Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żurominie.
- Sąd Rodzinny i Nieletnich w Mławie
3. Cele Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii
1. Cel główny:
1) Zapobieganie okazjonalnemu i eksperymentalnemu używaniu środków psychoaktywnych.
2. Cele szczegółowe:
Cel 1: Organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży:
Zadania:
- Współudział w organizacji różnego rodzaju konkursów w szkołach na terenie Gminy i Miasta Żuromin;
- Wspomaganie realizacji programów profilaktycznych w szkołach;
3. Promowanie zdrowego stylu życia wolnego od środków psychoaktywnych oraz różnych form aktywnego spędzania wolnego czasu:
- prowadzenie świetlicy opiekuńczo-wychowawczej „Słoneczko” w Żurominie;
- tworzenie warunków do powstawania świetlic socjoterapeutycznych i opiekuńczo-wychowawczych na terenach wiejskich;
- organizowanie festynów, imprez profilaktycznych;
- organizowanie imprez sportowych i rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży;
- warsztaty teatralne dla młodzieży szkół gimnazjalnych o tematyce edukacyjno – profilaktycznej.
Cel 2: Edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych:
Zadania:
- Udział w lokalnych i ogólnopolskich kampaniach edukacyjnych związanych z profilaktyką narkotykową i rozwiązywaniem problemów społecznych związanych z uzależnieniami;
- Współpraca ze szkołami w zakresie przekazywania nowoczesnej i profesjonalnej wiedzy na temat profilaktyki i rozwiązywania problemów narkomanii;
- Profilaktyka poprzez media - lokalna prasa, strony internetowe;
- Działania profilaktyczno-edukacyjne – ulotki, plakaty;
- Dofinansowanie spektakli teatralnych, prelekcji z zakresu profilaktyki narkotykowej;
- Specjalistyczne szkolenia dla pracowników socjalnych, pedagogów szkolnych, nauczycieli, psychologów, policji w zakresie problematyki używania środków psychoaktywnych;
Cel 3: Pomoc osobom uzależnionym i współuzależnionym od środków psychoaktywnych:
Zadania:
1. Prowadzenie psychoterapii i konsultacji dla osób uzależnionych od środków psychoaktywnych i członków ich rodzin przez terapeutę uzależnień narkotykowych;
2. Rozszerzenie informacji o pracy terapeuty uzależnień narkotykowych;
3. Kontynuacja działalności punktu informnacyjno-konsultacyjnego dla osób uzależnionych i współuzależnionych oraz dla ofiar i sprawców przemocy w rodzinie;
4. Współpraca z Zespołem Koordynacyjnym ds. Przeciwdziałania Narkomanii w Powiecie Żuromińskim – dyżury, w Ośrodku Pomocy Rodzinie i Uzależnień w każdy wtorek od godziny 19.00, dotyczące pomocy dla osób uzależnionych i współuzależnionych od środków psychoaktywnych;
5. Obsługa telefonu informacyjnego w Ośrodku Pomocy Rodzinie i Uzależnień dla osób uzależnionych i współuzależnionych od środków psychoaktywnych.
4. Finansowanie Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Żuromin na 2009 rok
Zadania niniejszego programu będą finansowane ze środków pochodzących z opłat za wydane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz innych środków budżetowych przeznaczonych na ten cel.
§ 2.
Traci moc Uchwała Nr 98/XVIII/08 Rady Miejskiej w Żurominie z dnia 28 lutego 2008 roku w sprawie Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Żuromin na 2008 rok.
§ 3.
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy i Miasta Żuromin
§ 4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem pojęcia
|