UCHWAŁA NR 272/XXXVIII/10
RADY MIEJSKIEJ W ŻUROMINIE
z dnia 16 lutego 2010r.
w sprawie Miejsko – Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy i Miasta Żuromin na 2010 rok.
Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r., Nr 147, poz. 1231 z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) Rada Miejska w Żurominie uchwala, co następuje:
§ 1.
MIEJSKO – GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH DLA GMINY I MIASTA ŻUROMIN NA 2010 ROK
1. Wstęp
Od wielu lat ludzie walczą z różnego rodzaju uzależnieniami. Zapobieganie im jest obecnie najskuteczniejszym sposobem niedopuszczania do dramatycznych konsekwencji, do których prowadzą uzależnienia.
Szkody społeczne i ekonomiczne związane z nadużywaniem alkoholu obciążają nas wszystkich.
Zjawiska alkoholizmu nie można zmniejszyć za pomocą podejmowanych akcyjnie przedsięwzięć – jest to możliwe do rozwiązania tylko za pomocą przemyślanych działań profilaktycznych. Oznacza to, że problemami tymi powinni zainteresować się zarówno nauczyciele jak i władze lokalne, policja, służba zdrowia.
Lepsza znajomość szerokiego kontekstu przyczyn i konsekwencji używania alkoholu jak również współpraca wielu instytucji stwarza szanse większych efektów działań profilaktycznych.
2. Realizatorzy programu
1. Wydział Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Socjalnych Urzędu Gminy i Miasta Żuromin.
2. Ośrodek Pomocy Rodzinie i Uzależnień:
- Punkt Konsultacyjno – Informacyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin oraz dla ofiar i sprawców przemocy w rodzinie;
- Świetlica Socjoterapeutyczna „Słoneczko” w Żurominie;
- Grupa Wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych.
3. Miejsko – Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żurominie.
4. Dyrektorzy szkół oraz realizatorzy programów profilaktycznych wśród dzieci i młodzieży oraz rodziców na terenie placówek oświatowych w mieście i gminie.
- Instytucje państwowe i inne organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem alkoholizmowi.
Instytucje współpracujące z realizatorami programu.
- Komenda Powiatowa Policji w Żurominie.
- Straż Miejska w Żurominie.
- Parafia -Kościół
4. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Żurominie.
- Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie-Stacja Pogotowia Ratunkowego.
- Państwowa Straż Pożarna w Żurominie.
- Żuromińskie Centrum Kultury.
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie.
- CARITAS w Żurominie.
- Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żurominie.
- Sąd Rejonowy w Mławie II Wydział Rodzinny i Nieletnich.
- Ośrodki Szkolenia Kierowców.
3. Cele Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy i Miasta Żuromin na rok 2010
1. Cel główny:
1) Przeciwdziałanie zjawiskom alkoholizmu, przemocy w rodzinie oraz lansowanie zdrowego stylu życia.
2. Cele szczegółowe:
Cel 1: Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem od alkoholu i ich rodzin.
Zadania:
- Rozpatrywanie przez Miejsko-Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wniosków dotyczących osób uzależnionych od alkoholu, podejmowanie czynności zmierzających do ustalenia sposobu ich dalszego leczenia, motywowanie do podjęcia leczenia dobrowolnie.
- Kierowanie spraw do sądu jeśli wezwana osoba nie godzi się dobrowolnie poddać leczeniu.
- Pokrywanie kosztów wykonania badań i wydania opinii przez dwóch niezawisłych biegłych sądowych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu osób kierowanych przez Miejsko-Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych do Sądu Rejonowego w Mławie.
- Finansowanie szkoleń dla:
- osób pracujących z osobami uzależnionymi,
- osób pracujących z dziećmi z rodzin, w których występuje problem alkoholowy i przemoc w rodzinie,
- członków Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
- pracowników Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego i terapeutów grup wsparcia,
- nauczycieli,
- innych osób zawodowo związanych z profilaktyką uzależnień i przemocy w rodzinie.
- Dofinansowanie szkolenia terapeutów, odbywających się w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników lecznictwa odwykowego.
- Kontynuacja działalności Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego dla osób uzależnionych i współuzależnionych, ofiar i sprawców przemocy w rodzinie oraz potrzebujących wsparcia w sprawach wychowawczych.
- Finansowanie zajęć prowadzonych przez terapeutę w Grupie Wsparcia dla osób uzależnionych od alkoholu i współuzależnionych.
- Wspieranie środowisk wzajemnej pomocy typu AA, Al-Anon.
- Współpraca z placówkami lecznictwa odwykowego na terenie województwa mazowieckiego.
- Obsługa telefonu informacyjnego dla osób uzależnionych i współuzależnionych oraz ofiar przemocy w rodzinie.
Cel 2: Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.
Zadania:
1. Pomoc psychologiczna i poradnictwo prawne dla ofiar przemocy w rodzinie we współpracy z PCPR i Poradnią Zdrowia Psychicznego w Żurominie.
2. Współpraca ze szkołami (wychowawcami, pedagogami szkolnymi), Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Poradnią Uzależnień, Sądem Rodzinnym i Nieletnich w Mławie, Komendą Powiatową Policji, Świetlicą Opiekuńczo – Wychowawczą „Słoneczko”, organizacjami pozarządowymi, parafiami, „Caritas” – w zakresie pomocy dzieciom z rodzin, w których występują problemy alkoholowe i przemoc domowa.
3. Finansowanie świetlic środowiskowych i szkolnych, tj. doposażenie ich w sprzęt i materiały edukacyjne niezbędne do prowadzenia zajęć.
4. Zapewnianie opiekunów – wychowawców w istniejących na terenie gminy świetlicach.
5. Wdrażanie procedury „Niebieskiej Karty”.
6. Podnoszenie kwalifikacji osób zajmujących się pomocą w świetlicach.
7. Współpraca z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie – kuratorami, prokuratorami.
8. Dofinansowanie zajęć psychoterapii osób współuzależnionych, względnie pokrycie kosztów dodatkowych szkoleń dla pracowników lecznictwa odwykowego w zakresie psychoterapii współuzależnienia.
9. Wsparcie programów terapii DDA – sfinansowanie szkoleń w zakresie umiejętności prowadzenia psychoterapii DDA dla pracowników placówki leczenia uzależnienia od alkoholu.
10. Organizowanie i finansowanie zajęć, warsztatów dla rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia, mających na celu podnoszenie kompetencji wychowawczych.
11. Organizowanie lokalnych narad, seminariów i konferencji w zakresie wdrażania systemu pomocy dziecku i rodzinie z problemem alkoholowym.
Cel 3: Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo – wychowawczych i socjoterapeutycznych.
Zadania:
- Finansowanie bieżącej działalności i dożywiania dzieci i młodzieży z rodzin, w których występuje problemem alkoholowy oraz dzieci z niepełnosprawnością intelektualną będących pod opieką świetlic opiekuńczo – wychowawczych, środowiskowych i socjoterapeutycznych
- Tworzenie warunków do powstawania świetlic socjoterapeutycznych i opiekuńczo – wychowawczych na terenach wiejskich.
- Wspieranie finansowe lokalnych imprez profilaktycznych dla dzieci i młodzieży.
- Organizowanie i finansowanie wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci z rodzin zagrożonych patologią.
- Dofinansowanie wypoczynku letniego z programem socjoterapeutycznym lub profilaktycznym dla dzieci i młodzieży zagrożonej uzależnieniami.
- Zakup gier i innych pomocy dydaktycznych wzbogacających warsztat pracy.
- Organizowanie konkursów i spektakli dla dzieci i młodzieży z wyraźnym odniesieniem profilaktycznym.
- Udział w lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich kampaniach edukacyjno – profilaktycznych np. „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, „Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne”.
- Wsparcie finansowe szkolnych programów profilaktycznych realizowanych na terenie szkół i innych placówek oświatowo – wychowawczych (np. zajęć profilaktycznych organizowanych w klasach, happeningów, itp.).
- Dofinansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych w zakresie pracy z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych oraz w zakresie prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych dla pedagogów, psychologów, nauczycieli, wychowawców świetlic.
- Finansowanie programów dla rodziców: warsztaty umiejętności, przygotowujące rodziców do wychowania dzieci bez przemocy.
- „Produkcja” lub zakup i dystrybucja wśród różnych adresatów (młodzieży, sprzedawców, pracowników służby zdrowia, nauczycieli, rodziców, petentów Ośrodka Pomocy Rodzinie i Uzależnień, Punktu Konsultacyjnego itp.) – materiałów edukacyjnych, tj. broszur, plakatów, ulotek z zakresu promocji zdrowia, profilaktyki alkoholizmu.
- Dofinansowanie sportowych zajęć pozalekcyjnych jako elementu oddziaływań profilaktycznych oraz wyjazdów na basen i zawody sportowe.
- Wspieranie szkolnych klubów sportowych, np. w zakupie sprzętu do zajęć.
- Tworzenie sieci informacyjnej z danymi o ofercie pomocy na terenie gminy w zakresie problemów alkoholowych (np. informacje na tablicach ogłoszeń w M‑GOPS, ZOZ, Komendzie Powiatowej Policji, Parafii, szkołach, urzędach itp.) oraz umieszczenie informacji w mediach na tematy istoty uzależnienia oraz działań podejmowanych na terenie gminy w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych.
Cel 4: Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
Zadania:
- Nieodpłatne udostępnianie lokalu na mitingi grupy AA, Al.-Anon i innych grup wsparcia.
- Dalsza współpraca z Warsztatami Terapii Zajęciowej i Środowiskowym Domem Samopomocy „Caritas” w Żurominie.
- Wspomaganie instytucji, stowarzyszeń i innych organizacji realizujących zadania związane z profilaktyką uzależnień, np. przekazywanie materiałów edukacyjnych, zorganizowanie szkolenia, wspólna realizacja wybranych projektów ( np. interwencja wobec sprawców przemocy).
- Współpraca z grupami samopomocowymi (AA i Al-Anon).
- Współpraca z Żuromińskim Centrum Kultury w zakresie organizacji i finansowania spektakli, programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży.
- Wspieranie szkół w realizacji zajęć, programów o charakterze profilaktycznym będących właściwym zagospodarowaniem czasu wolnego dzieci i młodzieży.
- Wspomaganie lekarzy pierwszego kontaktu w stosowaniu metod wczesnej diagnozy i krótkiej interwencji (m.in. przeszkolenia lekarzy i pielęgniarek, stworzenie podręcznej biblioteczki, zaopatrzenie w materiały przesiewowe oraz edukacyjne dla pacjentów).
- Współpraca z ośrodkami szkolenia kierowców w zakresie włączenia do programu szkolenia kandydatów na kierowców problematyki alkoholowej z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych np. licznika trzeźwości czy broszur „Alkohol i kierowca”, „Alkohol a kierowca” – (Raport Komisji Europejskiej – www.wydawnictwo.parpamedia.pl).
- Organizacja specjalistycznych szkoleń z zakresu problematyki alkoholowej dla kierowców zawodowych (np. w PKS).
- Doposażenie placówek lecznictwa odwykowego w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sprzęty.
- Wspieranie finansowania uroczystości rocznicowych:
- 11 lecie grupy wsparcia – festyn;
- ogólnopolski zlot trzeźwościowy – Licheń – wyjazd grup samopomocowych;
- wycieczka profilaktyczno – rekreacyjna uzależnionych.
Cel 5: Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów art. 131 i art. 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
Zadania:
- Podejmowanie działań kontrolnych wobec przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych, kontrole przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
- Kierowanie wniosków do policji o wszczęcie postępowania dowodowego odnośnie nieprzestrzegania przepisów art. 131 i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
- Występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
Cel 6: Wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie Centrum Integracji Społecznej/ klubu integracji społecznej.
Zadania:
1. Współpraca z Gminnym Centrum Informacji w działaniach na rzecz osób bezrobotnych.
2. Współpraca z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w celu udzielania pomocy rzeczowej rodzinom osób uzależnionych, dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz refundacja kosztów dojazdu na leczenie osób uzależnionych – przyznawanie zasiłków w formie biletu kredytowanego (art. 17 ust. 1 pkt. 8 Ustawy z 12.03.2004 roku o pomocy społecznej).
4. Zasady wynagradzania członków Miejsko – Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żurominie
- Za udział i prowadzenie posiedzeń komisji dla przewodniczącej, ustala się wynagrodzenie miesięczne, w wysokości 20% minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w 2010 roku.
- Za udział w posiedzeniach komisji dla członków ustala się wynagrodzenie miesięczne, w wysokości 15% minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w 2010 roku.
- Podstawą wypłaty jest wzięcie udziału w co najmniej jednym posiedzeniu komisji w miesiącu, udział w rozprawie sądowej lub kontroli punktów sprzedaży alkoholu.
- Za udział w rozprawie sądowej w Mławie członkowi komisji przysługuje zryczałtowany zwrot kosztów dojazdu w wysokości 50 zł lub zawiezienie pojazdem służbowym. Dokumentem potwierdzającym udział jest delegacja wystawiona przez Urząd Gminy i Miasta w Żurominie i potwierdzona przez sekretariat sądu.
5. Finansowanie Miejsko – Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy i Miasta Żuromin na 2010 rok
Zadania niniejszego programu będą finansowane ze środków pochodzących z opłat za wydane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz innych środków budżetowych przeznaczonych na ten cel.
§ 2.
Traci moc Uchwała Nr 191/XXVIII/09 Rady Miejskiej w Żurominie z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy i Miasta Żuromin na 2009 rok.
§ 3.
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy i Miasta Żuromin.
§ 4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
|