UCHWAŁA Nr 213/XXVIII/13
RADY MIEJSKIEJ W ŻUROMINIE
z dnia 30 stycznia 2013 roku
w sprawie Miejsko – Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy i Miasta Żuromin na 2013 rok.
Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r., Nr 70, poz. 473 z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
§ 1. MIEJSKO – GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI
I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH DLA
GMINY I MIASTA ŻUROMIN NA 2013 ROK
1. Wstęp
Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nakłada na gminę obowiązek prowadzenia działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, w postaci gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Podstawą realizacji programu jest szeroka współpraca instytucji pomocy profesjonalnej i organizacji pozarządowych działających w tym obszarze. Mają one w swojej ofercie szeroki wachlarz działań specjalistycznych, pomocowych, jak i oddziaływań profilaktycznych kształtujących pozytywne postawy i wartości, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Działania zawarte w Miejsko-Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych skierowane są nie tylko do osób z problemem alkoholowym, ale także do ich rodzin, ponieważ członkowie rodziny, podobnie jak osoba z problemem alkoholowym, podlegają niszczącym skutkom długotrwałego oddziaływania alkoholu. Przebieg konfliktów rodzinnych, wywołanych nadużywaniem alkoholu, wiąże się często z użyciem siły i bywa niejednokrotnie bardzo dramatyczny. Sprawcami aktów przemocy w rodzinie są zazwyczaj mężczyźni znajdujący się pod wpływem alkoholu, natomiast ofiarami najczęściej bywają dzieci, kobiety oraz osoby starsze. Dodatkowym problemem, który często dotyka rodziny z problemem alkoholowym jest ubóstwo materialne, które w efekcie może prowadzić do wykluczenia społecznego. Dochodzi do tego osłabienie funkcji opiekuńczo – wychowawczej rodziny, co naraża w sposób szczególny dzieci i młodzież wychowującą się w takiej rodzinie. Należy również podkreślić, że przy braku wsparcia i pomocy socjoterapeutycznej dzieci z rodzin z problemem alkoholowym stanowią grupę najwyższego ryzyka. Żyjąc w rodzinie z problemem alkoholowym, bywa, że sami też szukają takich form spędzania czasu wolnego, które wiążą się ze spożywaniem alkoholu. Negatywne wzorce wyniesione z domu są także często powtarzane w ich dorosłym życiu.
W ramach Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prowadzone są różnorodne formy oddziaływań profilaktycznych. Są one skierowane nie tylko do dzieci i młodzieży z grupy ryzyka. Promując zdrowy styl życia oraz możliwość ciekawego spędzania czasu wolnego, chcemy dotrzeć do jak największej grupy dzieci i młodzieży. Pokazując im, że równie dobrze można się bawić bez alkoholu, uczymy ich jednocześnie odmawiania propozycjom picia. Jest wiele przyczyn, dla których dzieci i młodzież sięgają po alkohol, m.in. ciekawość wynikająca z młodego wieku, moda, naciski grupy rówieśników, przekonanie, że alkohol sprzyja dobrej zabawie, ciche przyzwolenie dorosłych, brak ciekawszych możliwości spędzania czasu wolnego, itd.
W Europie alkohol zajmuje trzecie miejsce na liście przyczyn utraty zdrowia oraz przedwczesnej śmierci. Odpowiada on za szeroko rozpowszechnione szkody społeczne, psychiczne i materialne, niosąc w ten sposób ogromne koszty całemu społeczeństwu.
Miejsko-Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych skierowany jest do wszystkich grup społecznych, których dotyka problem alkoholowy lub zagrożonych prawdopodobieństwem jego wystąpienia. Charakteryzuje go wielopłaszczyznowe podejście do problemu, które jest niezbędne w przeciwdziałaniu i rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
2. Realizatorzy programu
1. Wydział Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Socjalnych Urzędu Gminy i Miasta Żuromin.
2. Ośrodek Pomocy Rodzinie i Uzależnień:
a. Punkt Konsultacyjno – Informacyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin oraz dla ofiar i sprawców przemocy w rodzinie;
b. Świetlica Socjoterapeutyczna „Słoneczko” w Żurominie;
c. Grupa Wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych.
3. Miejsko – Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żurominie.
Instytucje współpracujące z realizatorami programu.
- Komenda Powiatowa Policji w Żurominie.
- Straż Miejska w Żurominie.
- Kościół Katolicki i inne kościoły oraz związki wyznaniowe z terenu Gminy i Miasta Żuromin.
4. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Żurominie.
- Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie.
- Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Żurominie.
- Żuromińskie Centrum Kultury.
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie.
- Stacja Opieki CARITAS w Żurominie.
- Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żurominie.
- Sąd Rejonowy w Mławie III Wydział Rodzinny i Nieletnich.
- Ośrodki Szkolenia Kierowców.
14. Miejski Zespół Interdyscyplinarny w Żurominie.
15. Dyrektorzy szkół oraz realizatorzy programów profilaktycznych wśród dzieci i młodzieży oraz rodziców na terenie placówek oświatowych w mieście i gminie.
- Instytucje państwowe i inne organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem alkoholizmowi i przemocą w rodzinie.
3. Cele Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy i Miasta Żuromin na rok 2013
1. Cel główny:
1) Przeciwdziałanie zjawiskom alkoholizmu, przemocy w rodzinie oraz lansowanie zdrowego stylu życia.
2. Cele szczegółowe:
Cel 1: Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem od alkoholu i ich rodzin.
Zadania:
- Rozpatrywanie przez Miejsko-Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wniosków dotyczących osób uzależnionych od alkoholu, podejmowanie czynności zmierzających do ustalenia sposobu ich dalszego leczenia, motywowanie do podjęcia dobrowolnego leczenia.
- Kierowanie spraw do sądu jeśli wezwana osoba nie godzi się dobrowolnie poddać leczeniu.
- Pokrywanie kosztów wykonania badań i wydania opinii przez dwóch niezawisłych biegłych sądowych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu osób kierowanych przez Miejsko-Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych do Sądu Rejonowego w Mławie.
- Finansowanie szkoleń dla:
- osób pracujących z osobami uzależnionymi,
- osób pracujących z dziećmi z rodzin, w których występuje problem alkoholowy i przemoc w rodzinie,
- członków Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żurominie,
- pracowników Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego i terapeutów grup wsparcia,
- innych osób zawodowo związanych z profilaktyką uzależnień i przemocy w rodzinie.
- Kontynuacja działalności Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego dla osób uzależnionych i współuzależnionych, ofiar i sprawców przemocy w rodzinie oraz potrzebujących wsparcia w sprawach wychowawczych.
- Finansowanie zajęć prowadzonych przez terapeutę w Grupie Wsparcia dla osób uzależnionych od alkoholu i współuzależnionych.
- Wspieranie środowisk wzajemnej pomocy typu AA, Al-Anon.
- Współpraca z placówkami lecznictwa odwykowego na terenie województwa mazowieckiego.
- Obsługa telefonu informacyjnego dla osób uzależnionych i współuzależnionych oraz ofiar i sprawców przemocy w rodzinie.
Cel 2: Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.
Zadania:
- Pomoc psychologiczna i poradnictwo prawne dla ofiar przemocy w rodzinie we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie i Poradnią Zdrowia Psychicznego w Żurominie.
- Współpraca ze szkołami (wychowawcami, pedagogami szkolnymi), Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Sądem Rodzinnym i Nieletnich w Mławie, Komendą Powiatową Policji w Żurominie, organizacjami pozarządowymi – w zakresie pomocy dzieciom z rodzin, w których występują problemy alkoholowe i przemoc domowa.
- Współpraca z Kościołem Katolickim i innymi kościołami oraz związkami wyznaniowymi w zakresie promowania postaw trzeźwościowych.
- Finansowanie świetlic środowiskowych i szkolnych, tj. doposażenie ich w sprzęt i materiały edukacyjne niezbędne do prowadzenia zajęć.
- Wdrażanie procedury „Niebieskiej Karty”.
- Podnoszenie kwalifikacji osób zajmujących się pomocą w świetlicach.
- Współpraca z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie – kuratorami, prokuratorami.
- Współpraca z Miejskim Zespołem Interdyscyplinarnym w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
- Organizowanie i finansowanie zajęć, warsztatów dla rodziców dzieci uczęszczających do szkół i świetlic na terenie Gminy i Miasta Żuromin, mających na celu podnoszenie kompetencji wychowawczych.
- Produkcja” lub zakup i dystrybucja wśród różnych adresatów materiałów edukacyjnych, tj. broszur, plakatów, ulotek z zakresu promocji zdrowia, profilaktyki alkoholowej i przemocy w rodzinie.
- Tworzenie sieci informacyjnej z danymi o ofercie pomocy na terenie Gminy i Miasta Żuromin w zakresie problemów alkoholowych i przemocy w rodzinie.
- Wspieranie finansowe lokalnych imprez profilaktycznych.
- Organizowanie lokalnych narad, seminariów i konferencji w zakresie problematyki uzależnień, możliwości leczenia i terapii uzależnionych, wdrażania systemu pomocy dziecku i rodzinie z problemem alkoholowym.
Cel 3: Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych a także działań na rzecz dożywania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo – wychowawczych i socjoterapeutycznych.
Zadania:
1. Finansowanie dożywiania dzieci i młodzieży z rodzin, w których występuje problemem alkoholowy oraz dzieci z niepełnosprawnością intelektualną będących pod opieką świetlic opiekuńczo – wychowawczych, środowiskowych i socjoterapeutycznych.
2. Wspieranie finansowe lokalnych imprez profilaktycznych dla dzieci i młodzieży.
3. Organizowanie i finansowanie wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci z rodzin patologicznych, zagrożonych patologią oraz dzieci i młodzieży zagrożonej uzależnieniami.
4. Zakup pomocy dydaktycznych wzbogacających warsztat pracy.
5. Organizowanie konkursów, spektakli i koncertów dla dzieci i młodzieży z wyraźnym odniesieniem profilaktycznym.
6. Udział w lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich kampaniach edukacyjno – profilaktycznych.
7. Wsparcie finansowe szkolnych programów profilaktycznych realizowanych na terenie szkół i innych placówek oświatowo – wychowawczych (np. zajęć profilaktycznych organizowanych w klasach, happeningów, itp.).
8. Dofinansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych w zakresie pracy z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych oraz w zakresie prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych dla pedagogów, psychologów, nauczycieli, wychowawców świetlic.
9. Finansowanie programów profilaktycznych oraz szkoleń dla rodziców mających na celu uświadomienie rodzicom jak zapobiegać zjawiskom patologicznym.
10. Dofinansowanie sportowych zajęć pozalekcyjnych jako elementu oddziaływań profilaktycznych oraz wyjazdów na basen i zawody sportowe.
11. Wspieranie szkolnych klubów sportowych, np. w zakupie sprzętu do zajęć.
Cel 4: Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
Zadania:
- Nieodpłatne udostępnianie lokalu na mitingi grupy AA, Al.-Anon i innych grup wsparcia.
- Wspomaganie instytucji, stowarzyszeń i innych organizacji realizujących zadania związane z profilaktyką uzależnień, np. przekazywanie materiałów edukacyjnych, organizowanie szkoleń, wspólna realizacja wybranych projektów.
- Współpraca z grupami samopomocowymi AA i Al-Anon .
- Współpraca z Żuromińskim Centrum Kultury w zakresie organizacji i finansowania spektakli, programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży.
- Wspieranie szkół w realizacji zajęć, programów o charakterze profilaktycznym będących właściwym zagospodarowaniem czasu wolnego dzieci i młodzieży.
- Współpraca z ośrodkami szkolenia kierowców w zakresie włączenia do programu szkolenia kandydatów na kierowców problematyki alkoholowej z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych.
- Organizacja specjalistycznych szkoleń z zakresu problematyki alkoholowej dla kierowców zawodowych.
- Doposażenie placówek lecznictwa odwykowego w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sprzęty.
- Wspieranie finansowania uroczystości organizowanych przez grupy wsparcia i grupy samopomocowe z terenu Gminy i Miasta Żuromin.
- Wspieranie finansowe wyjazdów członków grup wsparcia i grup samopomocowych na dni skupienia oraz spotkania trzeźwościowe.
Cel 5: Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów art. 131 i art. 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
Zadania:
- Przeprowadzenie kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
- Kierowanie wniosków do policji o wszczęcie postępowania dowodowego odnośnie nieprzestrzegania przepisów art. 131 i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
- Występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
4. Zasady wynagradzania członków Miejsko – Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żurominie
- Za udział i prowadzenie posiedzeń komisji dla przewodniczącej, ustala się wynagrodzenie miesięczne, w wysokości 20% minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w 2013 roku.
- Za udział w posiedzeniach komisji dla członków ustala się wynagrodzenie miesięczne, w wysokości 15% minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w 2013 roku.
- Podstawą wypłaty jest wzięcie udziału w co najmniej jednym posiedzeniu komisji w miesiącu, udział w rozprawie sądowej lub kontroli punktów sprzedaży alkoholu.
- Za udział w rozprawie sądowej w Mławie członkowi Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żurominie przysługuje zryczałtowany zwrot kosztów dojazdu w wysokości 50 zł lub zawiezienie pojazdem służbowym. Dokumentem potwierdzającym udział jest delegacja wystawiona przez Urząd Gminy i Miasta w Żurominie i potwierdzona przez sekretariat sądu.
5. Finansowanie Miejsko – Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy i Miasta Żuromin na 2013 rok
Zadania niniejszego programu będą finansowane ze środków pochodzących z opłat za wydane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz innych środków budżetowych przeznaczonych na ten cel.
§2. Traci moc Uchwała Nr 121/XVI/12 Rady Miejskiej w Żurominie z dnia 9 lutego 2012
roku w sprawie Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów
Alkoholowych dla Gminy i Miasta Żuromin na 2012 rok.
§3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy i Miasta Żuromin.
§4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
|