Obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego
W niedzielę 13 października 2013 roku w Zieluniu odbyły się uroczyste obchody 150 rocznicy walk stoczonych przez Powstańców pod Sztokiem i Osówką. Uroczystości zostały przygotowane przez Społeczny Komitet Organizacyjny z Zielunia oraz Stowarzyszenie "Na Pograniczu". Obchody rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą w Kościele w Zieluniu prowadzoną przez dziekana Kazimierza Kowalskiego. Nastepnie żołnierze grupy rekonstrukcyjnej, Strażacy OSP z orkiestra, mieszkańcy i zaproszeni goście udali się w pochodzie na miejscowy cmentarz gdzie po apelu poległym złożono wiązanki i kwiaty. W obchodach wziął udział Wójt Lubowidza Krzysztof Ziółkowski, Radny Sejmiku Wojewódzkiego PiS Benedykt Pszczółkowski, Wicestarosta Powiatu Żuromińskiego Mieczysław Olszlegier i Burmistrz GiM Żuromin Zbigniew Nosek.
Społeczny Komitet został powołany w listopadzie ubiegłego roku. W jego skład weszli: Ks. Sławomir Rosiński - proboszcz parafii Zieluń, Pani Dorota Bartkowska - Radna Zielunia, Pani Teresa Chmielewska - Sołtys Zielunia-Osady, Pani Ewa Dzieńkowska - nauczyciel historii w Zespole Szkół w Zieluniu, Pani Maria Gawenda-Marecka - nauczyciel w Zespole Szkół w Zieluniu, Pan Arkadiusz Karpiński - członek Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Włoskiej, Pan Ryszard Kordalski - Sołtys Zielunia-Wieś, Pan Jarosław Krzyżak - Radny Zielunia, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Lubowidz, Pan Paweł Marecki - właściciel i administrator strony www.zielun.pl, Pan Zdzisław Orzechowski - Prezes OSP Zieluń, Pan Stanisław Sękowski - katecheta w Zespole Szkół w Zieluniu.
W styczniu tego roku do Komitetu organizacyjnego dołączyło Stowarzyszenie "Na Pograniczu", a następnie Urząd Gminy w Lubowidzu.
Dalsza część obchodów odbyła sie po godzinie 15.00. Przedstawiono rekonstrukcję fragmentu bitwy, na koniec obchodów wszyscy spotkali się przy ognisku.
Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864 roku. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.
Było największym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej.
Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Na terenie obecnej Gminy Lubowidz bitwy i potyczki stoczono pod miejscowościami Ruda, Osówka, Huta, Sztok.
Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Zdarzały się przypadki, że Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych, mordowali lekarzy spieszących im z pomocą, obdzierali do naga zabitych. Po bitwach Rosjanie palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, dokonywali rzezi ludności cywilnej.
|